top of page

Gde su milioni iz Vodovoda? Solarni paneli ne rade, dugovi rastu

Gradsko preduzeće "Vodovod" suočava se s ozbiljnim finansijskim problemima, a trenutni dug iznosi nekoliko miliona maraka. Gradonačelnik Draško Stanivuković, međutim, ne priznaje odgovornost svoje administracije niti nestručnost kadrova PDP-a, već krivicu prebacuje na poskupljenje struje i ekonomske prilike. S druge strane ne spominje besplatne priključke, prekomjerno zapošljavanje u ovo preduzeće, ali ni solarne panele u koje je uloženo 1.4 miliona KM, a od kojih danas nema ni traga ni glasa.



Prema Stanivukovićevim tvrdnjama, izdaci za električnu energiju porasli su za 2,5 miliona KM. Ipak, prema ranijim izjavama bivših direktora "Vodovoda", ukupni godišnji troškovi struje iznose upravo 2,5 miliona KM, dok je realno povećanje troškova zbog poskupljenja iznosilo oko milion KM. Uprkos ovim podacima, gradonačelnik insistira da su mu potrebna dodatna sredstva, te je cifra dugovanja u njegovim "proračunima" porasla je sa jednog na pet miliona maraka.


Jedan od ključnih problema jeste politika besplatnih priključaka i nekontrolisanog zapošljavanja u preduzeću, što je, kako tvrde i odbornici u Skupštini grada, dodatno ugrozilo finansijsku stabilnost "Vodovoda". Na jučerašnjoj sednici Skupštine grada, odbornici su kritikovali gradonačelnika zbog populističkih mjera koje vode preduzeće u stečaj.


„Dva i po miliona je voda godišnje skuplja u Vodovodu i nisu krivi priključci. Nema ni dodatnog zapošljavanja o kojem vi pričate, ima samo dodatni broj na lopatama i Vodovod radi nikad bolje. Odakle naći pet miliona?“, upitao je Stanivuković odbornike, pokušavajući opravdati minus u ovom gradskom preduzeću.


Ne spominje Stanivuković projekat solarnih elektrana, koji je pre dvije godine počela tadašnja uprava "Vodovoda" na čelu s direktorom Predragom Dudukovićem. Naime, u septembru 2021. godine raspisana je javna nabavka u iznosu od 1,4 miliona KM za postavljanje četiri solarne elektrane koje bi smanjile potrošnju struje i generisale uštede od 300.000 do 450.000 KM godišnje. Elektrane su trebale biti postavljene na objektima u Bulevaru Vojvode Živojina Mišića i Ulici Sime i Ilije Partala, a višak proizvedene energije planirano je za prodaju.


Međutim, danas ni solarni paneli nisu postavljeni, ni ušteda nije ostvarena, a ni 1,4 miliona KM nije vidljivo na računima Vodovoda. Umesto smanjenja troškova, "Vodovod" sada ima dodatni finansijski teret, a dug od pet miliona maraka gradonačelnik pokušava da pokrije tražeći sredstva od odbornika.

 

コメント


bottom of page