Više savjetnika nego radnika u Gradskoj upravi! Rastu funkcije, ali ne i efikasnost
- Banjalučke priče
- Mar 18
- 2 min read
Broj zaposlenih u Gradskoj upravi Banjaluka odavno je premašio 1.000 radnika, a prema informacijama iz brojnih sistematizacija koje je sproveo gradonačelnik Draško Stanivuković, cifra se penje i do 1.300 zaposlenih. Ovaj trend rasta radnih mjesta posebno je izražen u posljednje tri godine, tokom kojih je sprovedena 31 sistematizacija radnih mjesta.

Iako su odbornici Skupštine grada tražili tačan broj zaposlenih, gradonačelnik je u zvaničnim izvještajima naveo brojku od 811 radnika. Međutim, podaci o novim sistematizacijama ukazuju na drastičan porast zaposlenih, koji premašuje zvanično navedeni broj.
Posebno se ističe neravnomjerna raspodjela zaposlenih po odjeljenjima. Tako se u samo četiri odjeljenja Gradske uprave nalazi više od 280 radnika, dok se ukupno u upravi nalazi 12 odjeljenja plus Kabinet gradonačelnika, za koji ne provodi javnu sistematizaciju, a što jasno stoji u Pravilniku o izmjenama i dopunama pravilnika o unutrrašnjoj organizaciji poslova i sistematizaciji radnih mjesta Gradske uprave Grada Banjaluka objavljenom u Sl. Glasniku br. 29 od 24.12.2024. godine.
Najviše zaposlenih je u Odjeljenju za komunalne poslove, gdje radi 89 radnika. Slijedi Odjeljenje za inspekcijske poslove sa 68 zaposlenih, dok u Odjeljenju za komunalnu policiju radi čak 81 službenik. Odjeljenje za saobraćaj i puteve broji 42 radnika.
Poseban rast broja zaposlenih bilježi Kabinet gradonačelnika. Po posljednjoj javnoj sistematizaciji, u ovom kabinetu je radila 44 osobe, ali je taj broj u međuvremenu porastao na više od 70 zaposlenih.
Ako se broj zaposlenih u ova četiri odjeljenja i Kabinetu sabere, dolazimo do cifre od 350 radnika. Projekcija na preostalih osam odjeljenja ukazuje na to da ukupan broj zaposlenih prelazi 1.300 KM.
Plate za odabrane, bez povećanja za obične radnike
Dok obični radnici u Gradskoj upravi nisu dobili povećanje plata već četiri godine, situacija je potpuno drugačija za načelnike, šefove, koordinatore i savjetnike, među kojima su politički podobni kadrovi Draška Stanivukovića. Njihove plate rastu iz mjeseca u mjesec i dosežu vrtoglavih 3.000 KM.
S druge strane, dok gradski menadžer Mirna Savić Banjac upozorava na ponovni ulazak Banjaluke u privremeno finansiranje zbog nesprovođenja Nacrta budžeta za 2025. godinu na vrijeme, ne spominje da bi mnogi zaposleni mogli ostati, upravo zbog ove gradske administracije, bez plata ukoliko budžet ne osigura potrebna sredstva.
Odgovornost za ovakvu situaciju snosi upravo gradska administracija na čelu sa Stanivukovićem, jer načelnici, šefovi, koordinatori i savjetnici nisu na vrijeme pripremili budžet, isti oni koji za svoj nerad primaju vrtoglave cifre novca na račun,
Comments