top of page

Vanredna situacija proglašena u više opština i gradova; Predsjednik Srpske najavio pomoć

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • Mar 28
  • 3 min read

Zbog kiše koja, nekoliko dana, neprestano pada poplave u brojnim opštinama i gradovima u Srpskoj. Obustavljen je saobraćaj na nekoliko magistralnih puteva. Sve nadležne službe angažovane su na zaštiti građana i imovine. Tokom protekle noći i danas pomagali su ugroženom stanovništvu. Najkritičnije je u Laktašima, Gradišci, Banjaluci i Čelincu.

U Gradišci i Laktašima proglašena vanredna situacija


Probleme su izazvale manje bujične rijeke. U pojedinima naseljima, voda je ušla u kuće, pa je nekoliko porodica u Laktašima evakuisano prošle noći. Poplavljeno je poljoprivredno zemljište, nastava u školama je obustavljena.


Na više putnih pravaca saobraćaj je bio u prekidu.


Nakon razgovora s predstavnicima ugroženih lokalnih zajednica i nadležnih republičkih institucija predsjednik Vlade i komandant Republičkog kriznog štaba Radovan Višković rekao je da je trenutno stanje u Srpskoj pod kontrolom. Najvažnije je, kaže, da nema ljudskih žrtava, a materijalna šteta biće sanirana.


Na području Laktaša, najviše je pogođena najveća mjesna zajednica Trn. U ovom naselju, Bukovici i Јablanu, rijeka Bukovica probila je kanal - poplavljeno je više od 100 domaćinstava. Kasno sinoć, četiri porodice su evakuisane iz njihovih domova.


Zbog izlijevanja rječica, bujičnih voda ali i rasta nivoa Vrbasa, strahuju i u Šušnjarima, najviše od ponavljanja poplava iz 2014. godine.


- Situacija nije alarmantna, niko nije životno ugrožen. Vatrogasci, komunalci, sa stanovništvom pune vreće sa pijeskom - rekao je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.


U Banjaluci vanredna situacija proglašena u 16 naselja.


Zaplavljena su domaćinstva i u Banjaluci, a voda je prodrla u objekte u poslovnoj zoni Ramići. Za saobraćaj je zatvoren most u Trnu, a skoro sve srednje škole u Banjaluci obustavile su nastavu u drugoj smjeni, osim Gimnazije i Medicinske škole koje su radile skraćeno. Škole danas nisu radile ni u Čelincu, gdje je proglašena vanredna situacija.


Zbog porasta vodostaja zatvoren je saobraćaj preko Trnskog mosta, a na glavnoj saobraćajnici između Priječana i Banje Luke došlo je do odrona. I devet domaćinstava u Priječanima, odsječeno je od grada.


U Dervišima mještani se bore sa oborinskim vodama koje im sa svakom jačom kišom poplave dvorišta. U strahu, kažu situacija podsjeća na onu iz 2014. godine.


Ulice u Lazrevu i Kuljanima su poplavljene, a Vrbas se izlio u Trapistima. U Ramićima ugroženi su objekti u poslovnoj zoni. Teška situacija je i u naseljima Vrbanja i Česma.


Nabujala Vrbanja u Zelenom Viru prijetila je kućama.


Zbog poplava, u Banjaluci vanredna situacija u 16 mjesnih zajednica. Da trenutna situacija nije poput poplava iz 2014. godine, ali da je odgovornost gradskih vlasti za nemar u održavanju infrastrukture očigledna, ukazuje predsjednik Skupštine grada, Ljubo Ninković. Kaže propusti gradonačelnika kontinuirani u posljednjem periodu.


Iz Hidroelektrane Bočac kažu da čine sve što je u njihovim mogućnostima da se nizvodno umanje rizici od poplava.


- Mi se i dalje trudimo da koristimo maksimalno mogućnost naše akumulacije. Znači, vršimo retenziju, usporavanje poplavnog talasa. Mi puštamo 230 kubika konstantno. Sada do kad ćemo to izdržati, zavisi od dotoka - naveo je direktor HE na Vrbasu Goran Milanović.


Dodik: Institucije Srpske će pomoći


Ljudima kojima su poplave načinile materijalnu štetu institucije Republike Srpske će pomoći, rekao je za RTRS predsjednik Milorad Dodik. Rekao je da prati situaciju i da je u stalnom kontaktu sa nadležnim u najugroženijim lokalnim zajednicama. Zbog toga, kaže, da moramo učiniti sve da prepoznamo koja mjesta mogu biti opasna i to u narednom periodu regulišemo.


- Svaka jača kiša kod nas pojačava i strah, ali pratim redovno prognozu i vjerujem da će doći do stabilizacije vremena i da će bujične vode polako početi da jenjavaju. Ljudima koji imaju štetu treba pomoći, u kontaktu sam sa lokalnim zajednicama koje su najviše pogođene. Srbac, Laktaši. Vidimo da je ovo nešto uobičajendo što donosi proljeće o vjerujem da će se vrijeme poboljšati i da će se riješiti problem - rekao je Dodik.

 
 
 

Comments


bottom of page