U banjalučku Skupštinu grada Banjaluka sješće nova lica, koja nemaju iza sebe baš neke škole. Njih dvoje dolaze ispred PDP-a. Riječ je o Tanji Palačković, čiji otac iza sebe ima kriminalni dosije, kao i Nebojši Driniću, mladiću poznatom u gradu kao Drina Trećina, jer je uplovio u kriminalne vode.

Tanja Palačković završila je srednju školu – mašinski tehničar. Dalje obrazovanje njoj nije bilo potrebno, jer je, zahvaljujući partiji, dobila posao u Gradskoj upravi kao stručna saradnica za administrativno-tehničke poslove i saradnju sa građanima, gdje prima masne plate. Ona je naročitu pažnju posvetila starijim sugrađanima, čije je podatke nemilosrdno krala pred izbore. Krađa pomenutih podataka i ne čudi, s obzirom da ovo nije prvi put da su lični podaci građana završili u PDP-u. Ali, i Palačkovićeva u porodici ima bliskog člana koji je javnosti poznat po krađi. Tako, sudeći po krvnim vezama, Stanivuković je znao koga će izabrati za ovaj „poduhvat“.
Naime, Milenko Palačković, otac Tanje Palačković, krao je rode, za naš portal potvrdio je blizak izvor u Gradskoj upravi. On je uhvaćen na djelu kako krade četiri mladunca rode u Novoj Topoli, kod Gradiške, prije par godina. Planirao je Palačković da švercuje rode i zgrne što više novca. Njegovo ime pojavljivalo se više puta u medijima. Palačković je, pred izbore za Savjete mjesnih zajednica, svakodnevno išao po terenu i ucjenjivao glasače i sekretare u mjesnim zajednicama, kao i zaposlene u Gradskoj upravi, u kojoj Palačković nije zaposlen. Stari kriminalac i šibicar, kažu mještani Potkozarja, odakle i ova porodica potiče.
Što se tiče Nebojše Drinića, drugog odbornika koji ulazi u banjalučku Skupštinu, desne ruke Draška Stanivukovića, za kratko vrijeme on je postao multimilioner. Po dolasku na poziciju gradonačelnika Banjaluke, Stanivuković je Drinića zaposlio u svoj kabinet. Drinić se samo formalno vodio kao nekakav koordinator. U suštini, on je već tada počeo da osmišljava svoje reketaške šeme, po kojima je danas poznat.
Dobro upućeni u dešavanja u Gradskoj upravi mogu vam potvrditi da su Drinićevi prsti umiješani u brojne tendere. Da se Drinić dobro ušemio u poslove sa građevinskim firmama, pokazuje podatak da on kod najmanje dvije firme iz Banjaluke ima vlastite kamione i bagere. Šema je dosta jednostavna – Drinić tim firmama namješta projekte izvođenja radova koje finansira Grad Banjaluka, a sve što prilikom radova zarade Drinićevi kamioni i bageri ide njemu u džep.
Prva takva firma je „Građenje Đurić“ iz Banjaluke. Ta firma, posljednjih nekoliko godina, pobjeđuje na velikom broju tendera koje raspisuje Grad Banjaluka. Vlasnik te firme, Ilija Đurić, direktno sa Drinićem dogovara vrijednost radova. Podrazumijeva se da se radi o naduvanim cijenama, a dio te cijene Đurić odmah po zaključenju ugovora daje u gotovini Driniću. Osim kroz pomenute avanse, Drinić novac od Đurića dobija i kroz angažovanje njegovih mašina. Drinić je kupio nekoliko kamiona i bagera, koji se formalno vode na trećem licu, a angažovani su pod okriljem firme „Građenje Đurić“.
Po potpuno istoj šemi, Drinić je razradio posao sa firmom „Građevinarstvo Kos“. Vlasnik te firme je Goran Kos, polupismeni skorojević, koji je vrlo lako našao zajednički jezik sa reketašem Drinićem.
Ko bi rekao da će Drinić, u svega nekoliko godina, od prodavca kifli doći do multimilionera?
Drinić je, za samo nekoliko godina plodnog političkog života, stekao nekoliko stanova u Banjaluci. Ima službenog vozača, nosača kaputa, obezbjeđenje, snimatelja i fotografa. Pored toga, vozi i novi Audi A6. Kako?
Na kraju, ostaje da se vidi koliko će Tanja Palačković i Nebojša Drinić, kao mladi ljudi bez obrazovanja moći da rade u interesu građana.
Comments