top of page

Transparentnost pod upitnikom: Centar za životnu sredinu KRITIKOVAO izgradnju parkova u Banjaluci

Centar za životnu sredinu o izgradnji parkova u Banjoj Luci i transparentnosti Gradske uprave



Nakon što je gradonačenilnik Banjaluke, Draško Stanivuković najavio izgradnju pet zelenih oaza na prostoru najvećeg grada Srpske, javnost se podijelila na one oduševljene ovom novinom i one kritične, poput Centra za životnu sredinu, koji je na društvenim mrežama objavio ispravku krivih navoda – Banja Luka ne postaje bogatija za pet novih parkova.

 

Tim povodom ALOonline kontaktirao je Igora Uletilovića iz Centra za životnu sredinu, koji je govorio o problematici ovog rješenja, usmjerivši kritiku Gradskoj upravi Grada Banjaluke, kada je riječ o isključenju stručne javnosti i dijela zainteresovanih građana iz procesa kreiranja i donošenja odluka o preuređenju zelenih površina ili kreiranju idejnih rješenja.

 

Uletilović je za ALOonline objasnio je da je riječ o eventualno jednom novom parku, odnosno zelenoj površini kod tržnog centra „Delta“.


– Što se tiče preostale četiri lokacije, a u pitanju su zelene i dijelom zelene površine u manjim obuhvatima, koje su više u funkciji skvera. Od njih četiri, tri su već postojeće zelene površine, u pomenutoj funkciji. Upravo zbog svojih malih obuhvata, intervencije na ovakvim i konkretno ovim površinama, moraju biti što manje – započinje Uletilović.


Svakodnevno ugrožavanje zelenih površina


Izgradnja parkova nije jedini problem, te sagovornik ističe da su zelene površine svakodnevno ugrožene mnogim idejnim rješenjima, koja smanjuju zelene površine grada na Vrbasu.


– Uvidom u već realizovane projekte, kao i u najavljena idejna rješenja, kao glavni problem ocjenjujemo da se površine pod zelenom matricom značajno smanjuje i to kroz: značajno proširenje postojećih pješačkih staza, stvaranje popločanih platoa, gradnju megalomanskih mobilijara, gradnju novih pješačkih komunikacija – sve na postojećoj zelenoj matrici – rekao je Uletilović.

 

Pri donošenju odluka o uređenju prostora, sagovornik naglašava da je važno raditi na način da zelena matrica ne trpi, te da ne dolazi do smanjenja ovih površina.

 

– Poželjno je da dođe do njenog uvećanja, posebno kada govorimo o ovom prostoru i gradskoj zoni. Nije uvijek potrebno radikalno preuređenje, prihvatljivo je i uređenje u postojećim okvirima, i to može „fino da se slika“ – ističe Uletinović.


Kritika upućena Gradskoj upravi


Uletilović iz Centra za životnu sredinu najveću kritiku usmjerio je ka Gradskoj upravi Grada Banjaluke, zbog kako kaže isključenja građana i stručne javnosti u procese izrade i donošenja samih ideja.

 

– Sa druge strane, najveća kritika usmjerena ka Gradskoj upravi Grada Banja Luka je činjenica da se skoro sva idejna rješenja objavljuju „odjednom“, sa skromnim ili nikakvim uključivanjem građana u proces izrade same ideje. Postoje situacije u kojima građani koji žive u neposrednoj blizini zelene površine koja se planira preurediti, nisu obaviješteni niti upućeni u ideje i planove. Kada je riječ o preuređenju određene zelene površine i kreiranju idejnog rješenja koje tretira tu površinu, nedopustivo je zanemarivanje uključivanja stručne javnosti i zainteresovanih građana – naglašava Uletinović.

 

Istakao je da se i postojeći formalni mehanizmi participacije građana, poput procesa izrade prostorno-planske dokumentacije, sprovode čisto formalno.


– Svjedoci smo da se javni uvidi i javne rasprave najavljuju i promovišu u skladu s najminimalnijim zakonskim obavezama, gdje zaključujemo da je cilj stvoriti atmosferu za što manju građansku participaciju. Na osnovu svega toga, postavlja se pitanje koliko Gradska uprava uopše djeluje u interesu građana – priča Uletilović.

 

Ovom prilikom Utelivović je u ime Centra za životnu sredinu pozvao Gradsku upravu, da u nerednim djelovanjima transparetno predstavi ideje i uključi javnost u procese donošenja odluka.

 

– Pozivamo Gradsku upravu Grada Banjaluke da, ukoliko postoje zelene površine koje su predmet najavljenih preuređenja, a za koje još nije jasno definisano idejno rješenje, razvije i sprovede mehanizme građanske participacije. Cilj je osigurati transparentno predstavljanje ideja i zaključaka građana – zaključuje Uletilović.

 

ALOonline je pisao i Gradskoj upravi Grada Banjaluke čije odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.

 

Podsjetimo, Stanivuković se na svom zvaničnom X nalogu najavio izgradnju pet zelenih površina na prostoru Banjaluke, naglasivši da se gradu vraća epitet zelenila.

 

– Banja Luka postaje bogatija za 5️ novih parkova!

 

Veliki gradski park kod tržnog centra “Delta”;

 

”Park knjige” između Narodnog pozorišta Republike Srpske i “Kuće Milanovića”;

 

Park posvećen Banjalučkom veleizdajničkom procesu na lokaciji nekadašnjeg kina “Kozara”;

 

Park posvećen Tvrtku I Kotromaniću u novoj najvećoj kružnoj raskrsnici u gradu;

 

Ćirilični park na “Kupusištu” – napisao je Stanivuković.

 

 

コメント


bottom of page