top of page

STARA STABLA OPASNA PO GRAĐANE Zdravstveno stanje drvoreda na području grada NIJE SJAJNO

Stara, osušena stabla, među kojima su neka od njih zasađena i prije više od vijeka, prilikom malo jačeg vjetra predstavljaju opasnost za prolaznike, a ugroženi su i okolni objekti, kao i automobili.



Da zdravstveno stanje stabala na području grada nije na zavidnom nivou građani mogu da uoče gotovo svaki put prilikom jačeg vjetra. Taj scenario nije nas zaobišao ni u ponedjeljak uveče, kada se u ulici Jovana Dučića odlomio dio starog drveta koji je pao na dva automobila. Samo je sreća “presudila” da niko ne bude povrijeđen.

 

Profesor na katedri za integralnu zaštitu šumskih ekosistema Šumarskog fakulteta u Banjaluci Zoran Stanivuković istakao je da zdravstveno stanje drvoreda na području grada nije sjajno, što se, prema njegovim riječima, može golim okom vidjeti.

 

– U velikoj mjeri se radi još o starim drvoredima. Neka stabla su starija i od 100 godina, što za pojedine vrste nije mnogo, ali ako u toku života tom drveću bude promijenjena okolina, kao što se kod nas dešava urbanizacijom, onda i njihovo zdravstveno stanje postaje jako narušeno – kazao je Stanivuković.

 

Dodao je da skraćivanje životnog vijeka sa sobom nosi određene posljedice, tako što stabla postaju lomljiva, lako se izvaljuju i na taj način ugrožavaju prolaznike i objekte.


– Da bi sačuvali ili bar usporili propadanje stabala nadležni u gradu bi trebalo mnogo više računa da povedu o njihovom zdravstvenom stanju, što iziskuje i određene aktivnosti – rekao je Stanivuković.

 

Najviše starih stabala, naglasio je Stanivuković, nalazi se u ulici Kralja Petra Prvog Karađorđevića, koja je glavna i prva u gradu, gdje su stabla sađena još prije više od 100 godina.

 

– Neophodno je uraditi studiju zdravstvenog stanja stabala u parkovima i alejama, jer, zaista, predstavljaju veliki rizik za prolaznike. Svi se sjete zdravstvenog stanja stabla kada se nešto desi te odgovornost prebacuju jedni na druge, ali niko ništa konkretno ne preduzima – rekao je Stanivuković.

 

Prema riječima stručnjaka, drvoredi su najosjetljivija i najugroženija kategorija javnog zelenila, a njegovo stanje utvrđuju na osnovu gustine koja se mjeri senzorima.

 

Zbog olujnog nevremena praćenog jakim vjetrom, koje je u ponedjeljak zahvatilo i ovaj grad, ekipe Vatrogasne brigade intervenisale su nekoliko puta, ali nisu zabilježene veće intervencije.


Prema podacima sa terena, u toku noći oborena su dva stabala te nekoliko grana.

Iz banjalučke Vatrogasne brigade dodatno su apelovali na sugrađane da ne pale vatru na otvorenom, s obzirom na to da je brigada u posljednjih nekoliko dana imala više od 20 intervencija na gašenju požara na otvorenom.

 

Bršljan


Zoran Stanivuković je rekao da bršljan, koji sve više “opsjeda” stabla na šetalištu uz Vrbas, nema štetnu ulogu.


– Bršljan stabla koristi samo da se, što bi se narodski reklo, popne malo u visinu. On nije kao imela, koja od stabla crpi vodu i tako mu nanosi štetu – rekao je Stanivuković, piše Glas Srpske.

Kommentarer


bottom of page