top of page

Stanivuković skoro dvije godine nije isplatio članove savjeta mjesnih zajednica, pa ih poslao pred Ustavni sud

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • Dec 13, 2024
  • 2 min read

Već 20 mjeseci, od aprila 2023. godine, gradonačelnik Draško Stanivuković, zadužen za upravljanje isplatama prema savjetima mjesnih zajednica, odbija da uplati troškove naknada savjetima u iznosu do 100 KM po članu. Prvo se pravdao potrebom za unosom poreskih prijava za svih 400 članova, a kasnije je, kako bi izbjegao dalju odgovornost, u februaru 2024. godine pokrenuo postupak pred Ustavnim sudom Republike Srpske za ocjenu ustavnosti odluke o isplati ovih naknada.



Prema riječima članova savjeta, ovaj potez ih je usporio u pokretanju tužbe za isplatu naknada prema Gradskoj upravi. Članovi savjeta tvrde da je postupak pred Ustavnim sudom pokrenut kako se ova neisplaćena obaveza ne bi našla u revizorskom izvještaju za 2023. godinu, što bi nesumnjivo izazvalo reakciju revizora.



Predmet ocjene ustavnosti koju je Grad Banjaluka uputio ka Ustavnom sudu odnosi se na dvije ključne stvari: način donošenja odluke i početak njene primjene, koji datira iz aprila ili maja 2023. godine. Članovi savjeta odlučili su da sačekaju konačnu odluku Ustavnog suda prije pokretanja tužbe, a u članu 5 prema zakonskim odredbama stoji:


  1. Ako Ustavni sud utvrdi da zakon nije u skladu s Ustavom, zakon ili njegove odredbe prestaju da važe danom objave odluke Suda

  2. Ako se radi o drugom propisu ili opštem aktu, isti prestaje da važi takođe danom objave odluke.


Odluka Ustavnog suda očekuje se u februaru 2025. godine. Ukoliko bude utvrđeno da su naknade trebale biti isplaćene, članovi savjeta MZ najavljuju tužbe ukoliko isplate izostanu i nakon objave odluke.


Neisplata naknada, koja po članu savjeta do danas iznosi 2.000 KM, a do februara 2025. mogla bi dostići i 2.300 KM, rezultiraće potencijalnim tužbama. Ukupni troškovi, uključujući sudske troškove i zatezne kamate, mogli bi premašiti 300.000 KM.



Članovi savjeta upozoravali su početkom godine na ovu mogućnost, ali bez konkretne reakcije nadležnih. Smatraju da vrijeme radi u njihovu korist, ali ističu da će se boriti za svoja prava do kraja.


Ishod ovog slučaja ima dalekosežne posljedice, ne samo za članove savjeta MZ već i za budžet Grada. Hoće li Ustavni sud potvrditi obavezu isplate i hoće li Grad konačno preuzeti odgovornost, ostaje da se vidi u narednim mjesecima. Jedno je sigurno, članovi savjeta odlučni su da pravdu potraže na sudu, ako drugačije ne bude moguće,a gradonačelnik će isplatu odugovlačiti što je duže moguće zbog praznog budžeta grada Banjaluka i njegovog nemamjenskog trošenja.


 
 
 

Comentarios


bottom of page