top of page

Stanivuković i Tekton: Milionski poslovi pod velom korupcije

Namještene javne nabvke postale su ustaljena praksa gradonačelnika Draška Stanivukovića. Podobne firme, podobni vlasnici firmi, odličan procenat od svakog dogovorenog projekta. Baš tako Stanivuković i firma "Tekton d.o.o" završavaju poslove u gradu na Vrbasu. Kada zafali para, raspišre se nova javna nabavka " za dodatne radove".



Firma "Tekton", vrlo bliska Drašku Stanivukoviću i narodnom poslaniku Nebojši Driniću (poznatijem kao Drina Trećina) dobila je najbitnije projekte u Banjaluci. Građevinska firma Tekton prvo "odradi" projekat, pa se onda raspisuje Javna nabavka za ovu firmu. Da su se svi dobro uplusali govori i činjenica da je ova firma za vrijeme mandata Stanivukovića uduplala svoju godišnju dobit koja se mjeri u desetinama miliona.


U nizu dobijenih tendera, sporne javne nabavke koje je dobila ova firma odnosile su se na rekonstrukciju Sokolskog doma i kićenje grada Banjaluka za koje je ova firma u džep strpala nevjerovatnih 900.000 KM. Ali tu je i 14 drugih javnih nabavki na kojima je ova firma prošla kao najbolji ponuđač, ali ne i kao najpovoljniji, a što je bio jedan od osnovnih uslova za dobijanje tendera.


Grad Banja Luka u junu 2022. godine raspisuje tender za rekonstrukciju sportskih terena kod Sokolskog doma. Ugovor zaključen s firmom Tekton, iako njihova ponuda nije bila najpovoljnija, te uprkos tome što je bila skuplja za oko 100.000 KM u odnosu na procjenu. Na sve to, nekoliko mjeseci nakon svečanog otvaranja, zaključen je novi ugovor, onaj za izvođenje dodatnih i nepredviđenih radova što je gradonačelniku postalo ustaljena praksa, te je za "dodatne radove" izdvojeno još novca, što je dovelo do ukupne cifre od 800.000 KM za rehabilitaciju Sokolskog doma.


Druga javna nabavka odnosila se na kićenje grada Banjaluka. Firma "tekton" je po duplo skupljoj cijeni od tržišne cijene, kitila grada Banjaluka, ali obrnutim postupkom. Prvo su grad nakitili, pa se potom raspisala javna nabavka, a za šta su svoj glas digli i odbornici u Skupštini grada Banjaluka koji su ukazali na ovo kršenje zakona. Za kićenje grada, tom prilikom izdvojeno je skoro 60.000 KM. Možda bi to bila i približna cijena da u kićenju nisu učestvovala i vozila Civilne zaštite, koja su pomagala pri kićenju "visinskog" nakita. Firma "Tekton" uštedila, pa još dobila i Javnu nabavku koji mjesec kasnije, nezakonito naravno.


Uvidom u javna nabavke došli smo do podatka da je firma "Tekton" dobila skoro 10 MILIONA KM od Grada Banjaluka za niz namještenih tendera, za ukupno 16 javnih nabavki. S obzirom da je do kraja mandata gradonačelnika ostalo još par mjeseci, vjerujemo da će taj iznos uduplati. Koje je sve to poslove dobila firma "Tekton" i koliku novčanu dobit je ostvarila, pogledajte u nastavku.




Comments


bottom of page