top of page

Srednjoškolci u Srpskoj popunili skoro sva mjesta

  • Jun 27, 2025
  • 2 min read

Nakon prvog upisnog roka u srednje škole u Republici Srpskoj za narednu školsku godinu, većina planiranih mjesta je popunjena, a učenici su se ove godine prvi put prijavljivali putem elektronskog sistema eUpis.

Dražena Mršić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola prijedorske regije i direktor Ugostiteljsko-ekonomske škole, istakla je za "Nezavisne novine" da je slobodnih mjesta ostalo još u nekoliko škola na područja Prijedora.


"Ostalo je još mjesta u Poljoprivredno-prehrambenoj školi, Gimnaziji, Ugostiteljsko-ekonomskoj", kazala je Mršićeva.


Ona je dodala da su se ove godine prvi put đaci upisivali elektronski.


"Sistem je uradio isti posao kao što  je radila upisna komisija, pa je  članovima upisne komisije bilo lakše, tako da očekujemo da ne bude grešaka", kazala je Mršićeva.


Dodala je da je ove godine u njihovoj regiji bilo oko 550 svršenih osnovaca, pa planiraju da toliko i upišu budućih srednjoškolaca.


Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke  regije, kazao je da je, što se tiče Banjaluke, slobodnih mjesta ostalo u Poljoprivrednoj i Tehničkoj školi.


"Ove godine su u prvom upisnom roku popunjena skoro sva mjesta, što godinama nije bilo", kazao je Bajić.


Vladimir Kuvalja, direktor Tehničke škole u Banjaluci, istakao je da su u svim četverogodišnjim smjerovima u ovoj školi mjesta popunjena, a da je ostalo još mjesta u trogodišnjim, te da je planirano da upišu 408 učenika.


Zadovoljstvo rezultatima prvog upisnog roka izrazila je i Tijana Vasiljević Stokić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Doboj, naglasivši da su gotovo sve škole u regiji popunile planirana mjesta.


"Ostalo je još nekoliko slobodnih mjesta u Gimnaziji, u svim smjerovima, ali se nadamo da će i ona biti popunjena već od ponedjeljka", kazala je Vasiljević Stokićeva i dodala da su izuzetno zadovoljni kako je prošao prvi elektronski upis putem platforme eUpis.


Iz Ministarstvu prosvjete i kulture Srpske kazali su da su se u srednje škole u Republici Srpskoj u školsku 2025/2026. godinu elektronskim putem uspješno prijavila 8.963 učenika.


"Prema evidenciji iz aplikacije eUpis, na području banjalučkog aktiva prijavljena su 2.702 učenika, na području prijedorskog aktiva 1.457, te dobojskog 1.505 učenika. Na području semberskog aktiva upisan je 1.001 učenik, u zvorničko-biračkom 830, istočnohercegovačkom 582, a u sarajevsko-romanijskom 886 učenika", kazali su iz resornog ministarstva i dodali da julski upisni  rok počinje 30. juna i traje do 11. jula.

 
 
 

Comments


bottom of page