Banjaluka se suočava s ozbiljnim problemima u oblasti komunalne higijene i održavanja javnih objekata, a posljedice određenih odluka gradske uprave postaju sve očiglednije. Nakon što su na više lokacija u gradu uklonjeni kontejneri za odlaganje otpada, broj divljih deponija naglo se povećao. Jedan od najnovijih primjera je deponija koja je nastala kod Olimpijskog bazena Incel, gdje su uklonjena dva kontejnera.

Građani su ogorčeni jer su umjesto poboljšanja komunalnih uslova dobili haotične prizore otpada, neugodan miris i potencijalni rizik od zaraznih bolesti.
Ovo nije usamljen slučaj – na gotovo svim lokacijama gdje su ranije postojali kontejneri, sada nastaju nelegalne deponije. Uklanjanje kontejnera nije dovelo do smanjenja otpada, već je samo povećalo troškove njegovog uklanjanja i otežalo život građanima. Osim finansijskog opterećenja, problem leži i u degradaciji izgleda grada, koji sve više gubi na urednosti i čistoći.

Paralelno s ovim problemima, građani sve češće izražavaju nezadovoljstvo stanjem na Olimpijskom bazenu Incel. Ovaj objekat, izgrađen sredstvima prethodnih administracija, sada se suočava s ozbiljnim poteškoćama u funkcionisanju. Proteklih dana voda u bazenu nije zagrijavana cijelu sedmicu zbog tehničkog kvara, o kojem nadležni ne daju nikakve informacije. Posjetioci bazena, uključujući djecu i starije rekreativce, bili su primorani da se kupaju u hladnoj vodi, što je rezultiralo brojnim zdravstvenim problemima.
Situaciju dodatno otežava činjenica da se zbog hladne vode mnogi ne tuširaju, što može dovesti do narušavanja higijenskih uslova u bazenu. Već duže vrijeme posjetioci se žale na loše stanje sanitarnih čvorova – polovina tuševa nije u funkciji, a pisoari često ne rade. Sve to rezultira lošim sanitarnim uslovima koji mogu ugroziti zdravlje korisnika.
Poseban problem predstavlja visoka koncentracija hlora u vodi, zbog čega se kod djece i drugih korisnika pojavljuju iritacije očiju i osipi. Uz sve to, gosti iz drugih država, koji dolaze na plivačke i vaterpolo turnire, sa čuđenjem komentarišu loše uslove u svlačionicama i na tuševima, što baca sjenu na sportski imidž grada.
Građani Banjaluke sve glasnije izražavaju negodovanje zbog ovih problema, ali iz Gradske uprave još uvijek nema konkretnih odgovora ni rješenja. I dok nadležni ćute, građani se suočavaju s realnim posljedicama – smećem na ulicama, nehigijenskim uslovima na bazenu i dodatnim troškovima koje donose loše odluke vlasti.
S obzirom na sve navedeno, postavlja se pitanje da li će nadležni reagovati prije nego što ovi problemi postanu još veći ili će građani i dalje biti prepušteni sami sebi u borbi za osnovne higijenske uslove i normalan život u gradu.
コメント