top of page

Proljećne alergije - Koji su najčešći simptomi i kako se liječe?

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • Apr 26, 2022
  • 2 min read

Proljeće je pred nama te počinje sezona najčešćih alergena, koji izazivaju alergije. Osobama koje imaju dokazanu preosjetljivost na neki od alergena korisno je poznavati preventivne mjere koje mogu smanjiti izloženost alergenu i umanjiti količinu simptoma.


Oni koji u ovo vrijeme imaju simptome peludne groznice, poput svrbeža i suzenja očiju, curenja i svrbeža nosa, kihanja, kašljanja i sličnoga, trebaju posumnjati na moguću alergijsku podlogu i zatražiti savjet svog doktora.


“Sa dolaskom proljeća i cvjetanja biljaka počinju da se pojavljuju simptomi kod osoba koje su osjetljive na polene. Oboljeli se na žale na curenje nosa, suzenje očiju, kihanje, kašalj, a u težim slučajevima mogu imati i gušenje. Navedeni simptomi obično su povezani sa izloženosti alergenu te se pojačavaju pri dolasku u kontakt s istim, kao što je blizina stabla koje cvjeta, boravak u određenoj prostoriji te izloženost kućnoj prašini kod pacijenata alergičnih na prašinu, grinje ili na životinjsku dlaku”, istakla je prof. dr Kosana Stanetić, specijalista porodične medicine.


Alergije i alergijske bolesti danas možemo nazvati bolestima modernog doba jer njihova učestalost unazad više od 50 godina značajno raste na globalnom nivou, posebno u razvijenim zemljama gdje danas pogađaju jednog od četiri stanovnika. Upravo zbog ove sveprisutnosti, kao i zdravstvene i ekonomske važnosti, potrebno je na vrijeme prepoznati alergijske simptome i pravilno pristupati zbrinjavanju ovih stanja.


Da li postoji razlika u liječenju kod odraslih i djece?


“Od alergijskih bolesti obolijevaju osobe svih dobnih grupa, a liječenje alergija se ne razlikuje značajno kod djece i odraslih osoba, osim što se doza lijekova prilagođava starosnoj grupi”, ističe Stanetićeva.


Kako se zaštiti od alergija i spriječiti moguće komplikacije?


“Simptomi alergija se najčešće ublažavaju korišćenjem lijekova, propisanih od strane ljekara. Ovi lijekovi ne mogu da izliječe samu bolest, ali smanjuju tegobe pacijenata. Osim korišćenja lijekova, alergičnim osobama se savjetuje da u što većoj mjeri izbjegavaju kontakt sa poznatim alergenima Za liječenje alergija ne postoji kauzalna terapija. Kompletna terapija je usmjerena na smanjenje simptoma, a osnovni lijekovi za smanjenje simptoma su iz grupe antihistaminika.”, zaključuje Stanetićeva.


Comentários


bottom of page