Premijeri filma ,,Svjedok'' prisustvovali načelnik kardio-hirurgije dr Nikola Šobot i prof. dr Vlado Đajić
- Banjalučke priče
- Jul 3, 2024
- 2 min read
Istorijsko-dokumentarni film ,,Svjedok'' premijerno je prikazan u banjalučkom Cineplexx-u ,,Palas. Premijeri su prisustvovali kandidat za gradonačelnika Banjaluke i načelnik Klinike za kardiohirurgiju UKC Srpske dr Nikola Šobot i prof. dr Vlado Đajić.

Istorijsko-dokumentarni film ,,Svjedok'' baziran je na svjedočanstvima prof. dr Zorana Stankovića, a govori o stradanju srpskog naroda za vrijeme ratnih dešavanja tokom devedesetih godina na prostoru bivše Jugoslavije.
Film je realizovan u koprodukciji Radio-televizije Republike Srpske i Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.
Film "Svjedok" prvobitno je zamišljen i baziran na dokumentaciji i svjedočanstvima specijaliste sudske medicine iz Beograda profesora doktora Zorana Stankovića koja se tiču stradanja srpskog naroda tokom ratnih dešavanja devedesetih godina na prostoru zemalja bivše Јugoslavije.
Nažalost, Stanković je preminuo neposredno pred početak snimanja filma.
Nakon njegove smrti film mijenja formu, ali ne i suštinu. Ogoljenu i surovu istinu o stradanju Srba prikazanu kroz ratni put i istorijski portret doktora Stankovića.
Po riječima režisera, ovaj film predstavlja svojevrsnu kolektivnu ispovijest srpskog naroda o njegovom stradanju, te istovremeno priču o čovjeku koji se igrom sudbine našao u vihoru ratnih dešavanja, čovjeku koji je radeći časno svoj posao, na sebe i kroz sebe preuzeo svjedočanstvo o užasima rata.
Radeći na više od 50 masovnih grobnica širom bivše zemlje i obdukciju više od 7.500 stradalih žrtava, Stanković je jedina osoba koja je na ovakav način svjedočila o razmjerama stradanja srpskog naroda.
Ujedno, ovo je istorijski presjek koji kroz filmski izraz u velikoj mjeri objedinjuje mapu stradanja srpskog naroda.
Samo na teritoriji BiH, Stanković je radio ekshumacije i obdukcije na više od trideset masovnih i pojedinačnih grobnica i to na lokalitetima Sarajeva, Tuzle, Sokoca, Pala, Mostara, Bileće, Trebinja, Nevesinja, Kamenice, Zvornika, Skelana, Šekovića, Kravica, Srebrenice, Bratunca, Sandića, Rogatice, Milića, Brčkog, Broda, Ugljevika, Priboja kod Lopara, Kupresa, Bihaća i Mrkonjić Grada.
Uz arhivski materijal i arhivska svjedočanstva Stankovića, te svjedočenja preživjelih članova porodica žrtava, u filmu su učestvovali članovi njegove najuže porodice, članovi njegovog obdukcionog tima, novinari, snimatelji, advokati. O tragičnim sudbinama članova njihovih porodica, te o ličnim strahotama kroz koje su prolazili u procesima identifikacije, u filmu svjedoče brojni pripadnici srpskog naroda.
Film je sniman na lokacijama pet masovnih grobnica gdje su izvršeni zločini nad srpskim narodom - Kravica, Mrkonjić Grad, Brod, Јelačići i Zvornik. Uzimajući u obzir "Povorku sjećanja" u Beogradu, u filmu je dobrovoljno učestvovalo više od 8.000 ljudi. Radi se mahom o članovima i prijateljima porodica poginulih i nestalih civila, vojnika Vojske Republike Srpske.
Comments