top of page

Održano drugo ročište: Stanivuković negira da je nezakonito realocirao milione maraka u budžetu

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković negirao je danas na sudu krivicu za nezakonitu realokaciju 11 miliona KM u budžetu Grada u 2022. godini, zbog koje je „zaradio“ novčanu kaznu od 4.000 KM.



Naime, budžetska inspekcija Ministarstva finansija RS utvrdila da je Stanivuković tokom 2022. godine realocirao milione maraka u budžetu Grada u suprotnosti sa Odlukom o izvršenju budžeta Grada Banjaluka i Zakonom o budžetskom sistemu RS.


To je za sobom povuklo prekršajni nalog i minimalno moguću novčanu kaznu u iznosu od 4.000 KM.


Upravo taj prekršajni nalog Stanivuković želi osporiti, zbog čega je pokrenuo sudsko odlučivanje o tom pitanju. Tim povodom je danas u Osnovnom sudu u Banjaluci održano drugo ročište.


Subvencije za Eko toplane jedan od dokaza


Njegov advokat Vitomir Gajić je rekao da Stanivuković ne prihvata odgovornost za prekršaj te da nema dokaza da je on taj prekršaj počinio.


Imao je i niz zamjerki na sam prekršajni nalog, između ostalog, navodeći da nema jasno određeno vrijeme izvršenja prekršaja.


Naveo je i budžetski inspektor nije izveo 93 rješenja da kao dokaz o realokaciji sredstva, čime je, kako je rekao, „presudio sam sebi odnosno svom nalogu“.


Od materijalnih dokaza Stanivukovićev advokat je sudu priložio dva rješenja o preraspodjeli budžetskih sredstva sa pratećom dokumentacijom, a koja se odnosila na realokaciju dva miliona KM na ime subvencija za preduzeće „Eko toplane“.


Gajić je rekao da je Odluku o dodijeli subvencija preduzeću „Eko toplana“ donijela Skupština grada Banjaluka, a u kojoj je navedeno da se za realizaciju zadužuje Gradska uprava Banjaluka.


Dodao je i da je Stanivuković donio rješenja o realokaciji tog novca pozivajući se na tačku deset Odluke o izvršenju budžeta grada za 2022. godinu.


„Iz oba rješenja koje je odbrana provela kao dokaz slijedi da se radilo o korisnom poslu, izvjesno i urgentnom s obzirom na to da se radilo o subvenciji za Eko toplane“, naveo je Gajić u svom izlaganju.


Stanivuković bez izjava


Ročištu je prisustvovao i gradonačelnik Stanivuković koji za razliku od nekih drugih prilika nije bio naročito pričljiv, govor je prepustio svom advokatu. Samo je na kraju ročišta rekao da saglasan sa navodima svog branioca i da nema šta drugo dodati.

Stanivuković je veći dio ročišta proveo na telefonu.


Takođe, nije bio raspoložen ni za izjave nakon završetka ročišta, već je sva pitanja o ovom sudskom postupku preusmjerio na svog advokata.


Ministarstvo finansija ne odustaje o kazne


S druge strane, predstavnik Ministarstva finansija RS je rekao da ostaje kod prekršajnog naloga, prenosi Capital.


„Predloženi i izvedeni dokazi odbrane samo potvrđuju nalaz budžetskog inspektora naveden u zapisniku o izvršenoj kontroli“, rekao je predstavnik Ministarstva finansija u obraćanju sudu.


Dodao je da dokaz odbrane, odluka Skupštine grada kojim se odobravaju subvencije „Eko toplanama“, ide u prilog njihovim tvrdnjama. Objašnjavaju da se realokacija tih sredstva nije trebala vršiti rješenjem gradonačelnika već odlukom Skupštine grada Banjaluke.


Ukazali su da je i interna revizija Grada Banjaluka u svom izvještaju ukazivala na nepravilnosti kod realokacija novca u 2022. godini.


Podsjećamo, prvo ročište je održano prošlog mjeseca u jeku predizborne kampanje, a Stanivuković je samoinicijativno javnost o ovom procesu obavijestio objavom na društvenim mrežama. U objavi je navedeno da se radi „o još jednom političkom ročištu protiv njega“.


„Baš zbog toga u periodu kampanje počelo je suđenje zbog realokacija koje sam vršio kako bi obezbijedio sredstva za realizaciju najvažnijih projekata u gradu“, navedeno je u njegovoj objavi, ali nije precizirano da je to suđenje počelo zato što on želi osporiti prekršajni nalog koji je dobio jer su budžetski inspektori utvrdili da je mimo zakona realocirao sredstva u budžetu grada Banjaluka.




Comments


bottom of page