U okolini Banjaluke, kao i širom Srpske, u toku je sezona svinjokolja. Druga polovina novembra tradiconalno je rezervisana za ovaj posao kojeg mnogi pamte po velikoj hladnoći, ali i mirisu tek istopljenih čvaraka.
U domaćinstvu Savić iz Bronzanog Majdana nisu željeli mnogo da čekaju, pa su svinjokolj obavili proteklog vikenda.
Savići, koji inače žive u Banjaluci, ali u rodnom Bronzanom Majdanu imaju imanje, ispričali su za BL portal da ovogodišnji svinjokolj ipak nije onako upečatljiv kao što je bio nekada. Prije je, kažu, bilo mnogo više posla jer se za svinjokolj ostavljalo i hranilo po četiri ili pet svinja, a okupljalo se i mnogo više ljudi, pa se uz druženje i posao znala popiti i koja čašica rakije, da se oni koji čitav provedu napolju, malo ugriju.
„Ove godine posla je manje jer imamo samo jednu svinju od 240 kilograma, dovoljno za potrebe naše porodice. Međutim, ovo je odlična prilika da se familijarno okupimo“, kaže u razgovoru za BL portal domaćin Ranko Savić.
Iako je zbog manjeg broja svinja manje i posla, druge stvari ostale su iste kao u stara vremena. Tako posao kreće od ranog jutra, svuda se mogu vidjeti šerpe, lonci, noževi kao i velike količine mesa isječenog na različite komade, uz neizostavni kazan za čvarke i topljenje masti i pravljenje kobasica.
I dok je muška ekipa zauzeta oko sječenja i pripremanja mesa, kao i topljenja masti, žene u kući pripremaju sve što radnicima napolju treba, a kruna svega je bogat ručak za sve.
Nakon što se završi prvi dio posla, kreće se sa topljenjem masti, uz pripremu i razvrstavanje mesa. Pa se tako izdvajaju komadi slanine, peke i rebara za sušenje, dio se ostavlja za kobasice, preostalo se ostavlja u led. Nakon što meso koje je prethodno samljeveno i pripremljeno za to “odstoji”, spremaju se i domaće kobasice, koje nakon toga idu na sušenje.
Domaćini savjesno testiraju meso, ništa ne prepuštaju slučaju
Savići su i ovaj put, kao i svake godine do sada, prije konzumiranja uzorak mesa odnijeli na testiranje u jednu banjalučku veterinarsku ambulantu. Kao savjesno domaćinstvo nisu ništa željeli da prepuste slučaju, a ovakvog mišljenja je i veliki broj drugih domaćina koji nakon svinjokolja meso obavezno testiraju.
Da je testiranje postalo sastavni dio svinjokolja, potvrđuju za BL portal i iz banjalučke veterinarske ambulante “VET company”.
“Tokom sezone svinjokolja dolazi nam veliki broj ljudi koji donosi uzorke mesa na testiranje. Meso se testira na parazite, na trihinelu, test košta 15 maraka, a rezultati se čekaju dva sata minimum”, kaže Mitar Ćelić, doktor veterinarske medicine iz ove ambulante i ujedno podsjeća da je ovo testiranje veoma važno, jer potencijalna zaraza trihinelom nije nimalo bezazlena i može da ostavi ozbiljne posljedice po zdravlje.
Comentarios