top of page

Neizvjesna sudbina DEP-OT-a: Radnici pred Gradskom upravom poručuju „Kad kriminal postane zakon otpor postaje dužnost“ VIDEO

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • Feb 12
  • 2 min read

Radnici preduzeća DEP-OT okupili su se danas ispred Gradske uprave Banjaluke, izražavajući nezadovoljstvo zbog neriješenog pitanja zemljišta deponije u Ramićima.

Okupljeni sa transparentima poput „Nova lokacija, obećanje, ludom radovanje“, „Zašto ćutite“ i „Vrijeme je za djela, gradonačelniče“, zatražili su od gradonačelnika Draška Stanivukovića da se sastane s njima i pruži odgovore na njihova pitanja, a on se ni danas nije pojavio.



DEP-OT se, prema pravosnažnoj sudskoj presudi, suočava s obavezom da do 23. februara napusti deponiju, koja treba biti predata u vlasništvo komunalnom preduzeću „Čistoća“. Odluka je donesena nakon dugogodišnjeg spora između dva preduzeća, u kojem je sud presudio u korist „Čistoće“.



Zbog neizvjesne sudbine preduzeća, radnici su danas od 10.30 do 13 časova organizovali i blokadu odlaganja otpada na deponiji u Ramićima, pokušavajući da skrenu pažnju na hitnost problema.


Vršilac dužnosti direktora ovog preduzeća Ratko Jokić kaže da su dali podršku sindikatu jer se nalaze u bezizlaznoj sitzuaciji:


"Nudili smo rješenje, šaljemo dopise i molbe prema gradonačeliniku da nađemo rješenje, ali nema odgovora. Moramo naći rješenje, ali ćutanje nije rješenje te smo zato sa Sindikatom došli ovdje da vidimo da li smije da izađe. Ovdje se radi o ekološkoj katastrofi, nastaće podzemni požar, koji se ne mogu ugasiti jer su dubine od 15 metara i nemoguće je sve to kontolisati. Dolazi do dokupljanja metana i do požara i ekološke katastrofe onog trenutka kad mi izađemo s tog posjeda.


Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković kazao je da od radnika i rukovodstva DEP-OT-a dobio zahtjev u kojem se traži da jedna od tačaka na nekoj od narednih sjednica bude rješavanje problema DEP-OT-a i da se organizuje jedna vanredna sjednica, a što će se ispuniti.


„Što prije treba da se riješi problem radnika DEP-OT-a jer ovo nije samo problem radnika već i ekološke katastrofe koja prijeti građanima Banjaluke, ali i okolnih opština i gradova koji ovdje odlažu otpad.", kaže Ninković


Čistoća koja predlaže iseljenje, s obzirom da su vlasnici prostora gdje se otpad odlaže, a i Grad Banjaluka ne predlažu nikakvu zamjensku lokaciju. Uprava DEP-OT-a predlaže da se nađe zamjensa parcela ili da se grad kreditno zaduži da se ovaj problem riješi te da se Čistoći isplati ova parcela.

 

"Skupština Grada je za rješenje ovog problema i problem će biti iznesen na kolegijumu", rekao je Ninković.


Gradonačelnik se ni danas nije pojavio pred okupljenim radnicima, ako što se do sada nije odazvao ni sastanak sa rukovodstvom ovog preduzeća.


Podsjećamo, DEP-OT je osnovan 2003. godine kao regionalno preduzeće za upravljanje otpadom, u partnerstvu Banjaluke i sedam opština – Gradiške, Laktaša, Srpca, Prnjavora, Čelinca, Kotor Varoša i Kneževa. Upravo ta deponija, koja je trebalo da bude regionalno rješenje za otpad, sada se suočava s višegodišnjim neriješenim statusom.


Radnici i uprava DEP-OT-a apeluju na gradske vlasti da hitno pronađu alternativnu lokaciju i spriječe kolaps preduzeća, koje igra ključnu ulogu u zbrinjavanju otpada za osam lokalnih zajednica.

 
 
 

Kommentare


bottom of page