"Ne žele goste iz BiH i namjerno nas muče" Nakon pakla na granici Banjalučanin otkazuje ljetovanje u Hrvatskoj
- 2 hours ago
- 2 min read
Ljetovanje na hrvatskoj obali za mnoge Banjalučane ove godine počinje ili završava stresom, nervozom i višesatnim čekanjem na granici. Pojedini putnici tvrde da gužve nisu posljedica samo pojačanog saobraćaja, već i loše organizacije, pa čak i namjernog usporavanja prolaza kroz granične prelaze.

Upravo takvo iskustvo redakciji Srpskainfo ispričao je jedan Banjalučanin koji je prošlog vikenda sa suprugom i malim djetetom putovao na hrvatsko primorje.
– Svjestan sam da su u ovom periodu godine gužve normalne i bio sam spreman na čekanje. Međutim, nisam očekivao da će se gužve doslovno namjerno stvarati. Na graničnom prelazu sa strane BiH nije bilo nijednog vozila ispred nas i vrlo brzo smo prošli kontrolu. Međutim, nekoliko stotina metara dalje uslijedio je šok – priča on.
Prema njegovim riječima, kolona vozila na graničnom prelazu Aržano nije bila pretjerano duga, ali se gotovo nije pomjerala.
– Kolona je bila možda oko 400 metara, ali nam je trebalo skoro sat i po vremena da uđemo u Hrvatsku. Istovremeno, putnici sa pasošima zemalja Evropske unije prolazili su bez većih zadržavanja jer na njihovim trakama nije bilo gužve – kaže sagovornik.
Ipak, kako tvrdi, pravi problemi uslijedili su prilikom povratka kući.
– Bilo je nedjeljno popodne i očekivao sam pojačan intenzitet saobraćaja. Međutim, kada smo se približili prelazu na nekih 500 do 600 metara, kolona se gotovo uopšte nije pomjerala. Ljudi su izlazili iz automobila, šetali nervozni pored puta, a mnogo male djece satima je bilo izloženo velikoj vrućini – priča on.
Odlučio je da pješke ode do graničnog prelaza kako bi provjerio šta se dešava.
– Imao sam šta da vidim. Nekoliko prolaza bilo je zatvoreno, a svi putnici usmjeravani su na samo jednu traku. Na svakih 15 do 20 minuta pomjerali smo se za jedno vozilo. To je trajalo satima – navodi Banjalučanin.
Prema njegovim riječima, situacija se promijenila tek nakon što je jedan putnik, koji je sa sobom imao bebu staru svega nekoliko mjeseci, zatražio razgovor sa vođom smjene.
– Čovjek ga je pitao zašto su zatvoreni ostali prolazi dok je kolona kilometarska. Vođa smjene mu je, kako sam čuo, odgovorio da to nije problem i da će otvoriti dodatne prolaze. Nakon toga su ih zaista otvorili. Upravo to je kod mnogih izazvalo ogorčenje jer se postavilo pitanje zašto to nisu uradili mnogo ranije. Na kraju nam je trebalo preko dva sata da pređemo tih 500 metara – kaže naš sagovornik.
Dodaje da je nakon ovog iskustva ozbiljno razmislio o promjeni planova za naredni odmor.
– Imao sam već rezervisano ljetovanje u Hrvatskoj za septembar, ali sada ozbiljno razmišljam da ga otkažem. Nakon svega što smo doživjeli na granici, teško je ostati ravnodušan. Ne znam da li je riječ o lošoj organizaciji ili nečem drugom, ali osjećaj je bio kao da putnike iz BiH neko namjerno drži da čekaju – zaključio je on.
Posljednjih sedmica brojni građani iz BiH na društvenim mrežama dijele slična iskustva sa pojedinih graničnih prelaza prema Hrvatskoj, pri čemu se kao jedan od razloga sporijeg protoka putnika često navodi priprema za primjenu novog sistema evidencije ulazaka i izlazaka putnika u Evropsku uniju (EES).
Međutim, putnici smatraju da to ne može biti opravdanje za višesatna čekanja tokom najvećih ljetnih gužvi.




Comments