top of page

Ko će namiriti MILION KM za iskopinu u Stričićima na privatnoj zemlji koju je pokrenuo Grad Banjaluka bez ijednog papira? FOTO

Gradu Banjaluka ove godine prestala je važiti odluka po kojoj se dodjeljuje organizacija tradicionalne manifestacije Kočićevog zbora, te je isti vraćen Vladi Republike Srpske na upravljanje. Odluci je prethodio niz propusta od strane Grada Banjaluka, a na šta su se žalili i mještani Stričića. Za to vrijeme Grad Banjaluka je krenuo s pripremama za novu lokaciju održavanja samog zbora, te bez ikakvog projekta ili tendera "utopio" je MILION KM u iskopinu na tuđoj zemlji. Gradu prijeti tužba.


Naime, nakon što se u javnosti pojavila informacija da Grad Banjaluka seli zborište na drugu lokaciju, te da će se graditi neki trajni objekti za održavanje ove manifestacije, oštro su reagovali i mještani, ali i stvarni vlasnik parcele na kojoj su već krenule iskopine.


Vlasnik zemljišta je Jovo Krivokuća, koji je kao dokaz donio papire koji pokazuju da je grad upisan samo katastarski kao vlasnik, tačnije korisnik ove zemlje, dok je gruntovno stvarni vlasnik porodica Krivokuća, koja je za ovo predočila i dokaze.



Ipak, gradonačelniku i njegovoj sviti to nije stalo na put, te su brže bolje krenuli u iskopavanje tuđeg zemljišta, a radovi bi građane koštali MILION KM. Sredstva za ovu stavku nisu planirana u budžetu, pa se tako nameće pitanje ko je trebalo da bude izvođač radova na Manjači i u čijim rukama bi završio taj novac, s obzirom da o ovom projektu u Gradskoj upravi nema ni slova.


S druge strane, vlasnik parcele na kojoj je grad otpočeo radove, te zemljište uništio, s obzirom da se na njemu nalazi ogromna rupa, za koju kako kaže vlasnik, trebaće 50 godina da se slegne jer se na njoj više ništa graditi ne može, pokazali su papire na kojem se vide stvarni vlasnici, a to je porodica Krivokuća.


Naime, gruntovne knjige su starije od katastarskih, a u gruntovnim knjigama vlasnici su Krivokuće. Kako vlasnica ovog zemljišta kaže, 1969. godine rađen je avionski snimak snimanja parcela, koje su mještani trebali obilježiti "bijelim kamenjem" i na osnovu toga su se podaci o parcelama unosili u papire. S obzirom da u to vrijeme nije bilo medija, onaj ko nije čuo proglas, nije ni biilježen kao vlasnik, sve dok neko ne priloži papir kao dokaz. Parcele koje nisu imale papire, ili nisu postavile bijelo kamenje pripadale su gradu Banaluka. Krivokuće su sve papire sačuvale, pa se tako danas jasno vidi da Grad Banjaluka nije vlasnik pomenute parcele.


Krivokuće su pokrenule postupak i promjenu vlasništva u katastru (RUGIP-u), tako da se čeka obilježavanje novih katastarskih čestica, s obzirom da su Krivokuće uzele i advokata, a geometar koji je bio na terenu locirao je nazive parcela po novom primjeru, odnosko ZK ulošku. Da je cijeli postupak za vraćanje zemljišta u toku, pokazuje i dokumenatcija koju su Krivokuće rješavale zakonskim putem i preko nadležnih institucija.




Vlasnik pita po kojem princip je Grad vršio iskopine na njegovom zemljištu, te zašto iste nisu zaustavili kad su se pojavili vlasnici s papirima. Krivokuće su zbog ovog problema najavilii i upravni postupak s gradom. Pitaju na osnovu čega je Grad postao vlasnik ove parcele, te da li je odluka koju imaju pravno utemeljena?


Da će tražiti svoja prava kažu Krivokuće koji ne planiraju da odustane od svoje zemlje jer je Grad Banjaluka zaposjeo i uništio njihovo zemljište bez ikakvog prava na to.





Comments


bottom of page