Jokić: Ako stanemo, otpad ide u Vrbas, posljedice će biti katastrofalne
- Banjalučke priče
- Mar 26
- 3 min read
Na vanrednoj sjednici Skupštine Grada Banjaluka, na kojoj je jedina tačka dnevnog reda bila posvećena preduzeću DEP-OT, direktor ovog preduzeća Ratko Jokić iznio je ozbiljne probleme sa kojima se suočavaju.

Jokić je naglasio da DEP-OT zapošljava 49 radnika i da je jedino preduzeće koje posluje pozitivno. Međutim, suočavaju se s velikim izazovima zbog sudske odluke kojom se zemljište vraća preduzeću Čistoća, iako su u njega uložena višemilionska sredstva.
"ЈP DEPOT je osnovano 2002. godine od strane Grada Banjaluka. Mi smo od tada uložili preko 35 miliona KM u deponiju, zapošljavamo 49 radnika, poslujemo pozitivno i posjedujemo sve ekološke dozvole", istakao je Јokić, naglasivši da je zemljište na kojem se nalazi deponija plaćeno Gradu.
On je objasnio da je problem nastao nakon privatizacije preduzeća "Čistoća", koje je pokrenulo sudski postupak za povrat parcele koju koristi DEPOT.
"Sud je donio odluku da se zemljište vrati "Čistoći", ali pritom nije razmatrana vrijednost skladišnog prostora i objekata koji su u međuvremenu izgrađeni. To je dovelo u pitanje održivost sistema odvoza otpada u Banjaluci", rekao je Јokić.
Samo Banjaluka ima problem – gradonačelnik mora da nađe rješenje
Јokić je za skupštinskom govornicom posebno istakao da gradonačelnik Draško Stanivuković godinama izbjegava odgovornost za ovaj problem.
"Na deponiju u Ramićima otpad odlaže još sedam lokalnih zajednica – Gradiška, Laktaši, Prnjavor, Čelinac, Kotor Varoš, Kneževo i Srbac. Sve one nemaju problem sa odvozom smeća. Samo Banjaluka ima problem i proglašava vanrednu situaciju", poručio je Јokić.
On je dodao da se gradonačelnik pet godina nije ozbiljno bavio ovim pitanjem.
"Nijedan prijedlog nismo dobili iz Gradske uprave. Nebrojeno puta smo molili da sjednemo, razgovaramo i nađemo rješenje. Organizovao sam niz sastanaka na koje gradonačelnik nije našao za shodno da dođe. Svi ostali (grado)načelnici su se odazivali, osim Stanivukovića", naglasio je Јokić.
Podsjetio je da je jedini sastanak održan 17. februara, kada je postignut dogovor da se neće ići u izvršenje sudske presude, ali je "Čistoća" taj dogovor prekršila. DEPOT nije blokirao prijem otpada
Direktor DEPOT je demantovao navode gradonačelnika da je deponija blokirana.
"Čistoća je pokrenula postupak za povrat parcele, a sud je donio odluku da se zemljište preda njima, ne uzimajući u obzir da je u infrastrukturu uloženo više od 50 miliona KM. Sud nije razmatrao vrijednost objekata koji su izgrađeni, niti princip odlaganja otpada, a mi smo jedini sa licencom za odlaganje otpada", izjavio je Jokić.
On je upozorio da je neophodno pronaći rješenje kako bi DEP-OT mogao neometano da nastavi s radom, jer bi u suprotnom moglo doći do ekološke katastrofe. Naglasio je da neodgovorna odluka može ugroziti sigurnost i zdravlje građana, s obzirom na to da se na ovoj deponiji odlaže otpad ne samo iz Banjaluke, već i iz sedam drugih lokalnih zajednica koje nemaju problema s odlaganjem.
Jokić je kritikovao gradonačelnika Draška Stanivukovića, navodeći da nije ponudio nijedno rješenje i da stalno prebacuje odgovornost na druge.
"Na regionalnoj deponiji u Ramićima odvija se štrajk, prešli smo na minimalan režim rada, a sve nadležne smo uredno obavijestili. Primamo otpad, što je najvažnije. Mi ne skupljamo smeće, već ga raspoređujemo na deponiji. Gradonačelnik, umjesto da rješava problem, stalno šalje inspekciju i pravi opstrukcije. Ako je otpad razbacan oko kontejnera, zašto tamo ne pošalje komunalnu policiju?", upitao je Jokić.
On je dodao da su svi pokušaji komunikacije sa Gradskom upravom ostali bez odgovora.
"Već pet godina šaljemo dopise i tražimo sastanke, ali odgovora nema. U decembru su sve lokalne zajednice koje odlažu smeće kod nas došle na sastanak, osim Banjaluke.
Gradonačelnik je tek prije nekoliko mjeseci saznao za problem DEP-OT-a, što je neprihvatljivo", istakao je Jokić.
On je upozorio da bi obustava rada DEP-OT-a mogla imati ozbiljne posljedice, uključujući ekološku katastrofu.
"Ako stanemo s radom, prečišćivač vrijedan dva miliona KM će prestati s radom, a crna voda će oticati u Vrbas. To bi odmah izazvalo ekološku katastrofu. Gradonačelniče, imate obavezu da sačuvate ovo preduzeće", zaključio je Jokić.
Sjednica Skupštine grada Banjaluka nastavila se raspravom odbornika, dok se o konačnom rješenju i budućnosti DEP-OT-a još uvijek čeka odluka nadležnih institucija.
Commentaires