top of page

Ipak neće biti dinosaurusa na Banj Brdu, da li će Banjaluka ponovo dobiti mjerenje zagađenosti vazduha?

  • Writer: Banjalučke priče
    Banjalučke priče
  • Feb 28
  • 2 min read

Dok građani Banjaluke svakodnevno udišu zrak nepoznatog kvaliteta, gradska vlast je bila spremna da potroši 150.000 KM na replike dinosaurusa. U isto vrijeme, mjerenje zagađenosti vazduha, ključno za zdravlje stanovnika, obustavljeno je zbog neisplaćenih dugovanja od 120.000 KM.


Odluka da se novac usmjeri na dino park, dok Banjaluka ostaje bez osnovnih podataka o kvalitetu vazduha, izazvala je oštre kritike javnosti. Građani i ekološki aktivisti već mjesecima upozoravaju na značaj kontinuiranog praćenja aerozagađenja, naročito u zimskim mjesecima kada je problem najizraženiji zbog povećane upotrebe fosilnih goriva za grijanje.


Gradonačelnik Draško Stanivuković je nakon negativnih reakcija odustao od ideje da se dino park gradi na Banj Brdu, ali to ne znači da su sredstva preusmjerena na prioritetnije potrebe. Iako je tender za izradu dokumentacije za dino park poništen, onaj za nabavku osam modela dinosaurusa i dalje je aktivan. Postavlja se pitanje: zašto su dinosauri imali prioritet nad zdravljem građana?


Prema podacima Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske, Banjaluka je već godinama među najzagađenijim gradovima u regionu. Bez mjerenja kvaliteta vazduha, građani ostaju uskraćeni za ključne informacije o nivou zagađenja i potrebnim mjerama zaštite. U isto vrijeme, zdravstveni radnici upozoravaju na povećan broj oboljenja respiratornog sistema, što se direktno povezuje sa lošim kvalitetom vazduha.


Grad nije dao konkretne odgovore na pitanje hoće li se mjerenje zagađenosti ponovo uspostaviti, ali javnost očekuje da se sredstva iskoriste u svrhe koje su od vitalnog značaja za građane.


Dok čekamo odgovor, ostaje gorak ukus zbog odluka koje su do sada donošene – dinosauri su imali prioritet, dok je pravo na čist vazduh zanemareno.


Građani Banjaluke zaslužuju zdravu životnu sredinu i transparentnu vlast koja će ulagati u stvarne potrebe zajednice. Vrijeme je da se postavi pitanje: hoće li se gradske vlasti konačno okrenuti ka rješavanju problema koji direktno utiču na život i zdravlje stanovnika?

 
 
 

Comments


bottom of page