Snove i ideje kojima se vodimo nije uvijek lako ostvariti. Svaki uspjeh rezultat je rada i požrtvovanost, a na osnovu djelovanja vidljivi su i radovi upornih i vrijednih studenata. Za primjer je Ilijana Zelić iz Ribnika čije su ocjene u indeksu upisane najvišim ocjenama, a danas se može pohvaliti brojnim radovima, ne samo kod nas nego i u svijetu.

Ilijaninino interesovanje za prirodne nauke počelo je u ranijim godinama, da bi 2015. godine upisala Prirodno-matematički fakultet, studijski program hemija i prvu godinu završila sa prosjekom 10.00, te je dobila stipendiju ”dr Milan Jelić” koja se dodjeljuje nadarenim studentima.
“Poslije završene prve godine uslijedila je pauza koja je trajala dvije godine, koliko je trajala borba sa autoimunim oboljenjem. Zahvaljujući neizmjernoj pomoći profesora, porodice i prijatelja nakon dvije godine vraćam se na fakultet koji završava sa prosjekom 9.87. Diplomirala sam na temu “Polimerni materijali sa efektom samoobnavljanja – primena siloksanskih elastomera”, istakla je Zelić.
Zelićeva je u istoj godini dobila internacionalnu stipendiju za nuklearnu forenziku, koju podržava U.S. Department of Energy, National Nuclear Security Administration.
“Željela bih da se zahvalim svojim profesorima u Banjaluci čija pisma preporuke su bila od velike pomoći i značaja za dalje uspjehe, a naročito u pripremi za intervju kada sam prošla uži krug. Posebno bih htjela da se zahvalim Milici Balaban, Peri Dugiću, Dijani Jelić, Suzani Gotovac-Atlagić i Zvjezdani Sandić). Inače, ovu prestižnu stipendiju dobija samo dvoje studenata na području cijele Evrope”, rekla je Zelić.
Zelićeva dodaje da je master program Hemijske forenzike upisala u Novom Sadu pod mentrostvom prof. dr Jovane Nikolov koja ju je prva uvela u svijet nuklearne forenzike.
“Nakon položenih ispita, zaputila sam se u Livermor i započela sam analizu koncentrata uranijumske rude indukovano kuplovano-plazma maseno spektrometrijskom (ICP-MS) tehnikom. Ova destruktivna tehnika pruža detaljne i precizne rezultate analiziranog nuklearnog materijala koji se može naći izvan regulatorne kontrole, sa ciljem određivanja njegovog porijekla, procesa proizvodnje i potencijalne upotrebe”.
Istakla je da je pored predstavljanja eksperimentalnog rada kolegama u Livermoru držala predavanje o našim Univerzitetima i prirodnim ljepotama Srbije i Bosne i Hercegovine.
“Nakon odbranjenog master rada dobila sam posao u Nuklearnim objektima Srbije (Vinča), gdje radim kao inženjer za destruktivnu karakterizaciju radioaktivnog otpada. Nastojim da metode iz Amerike primjenim u nuklearno-forenzičkoj laboratoriji u Srbiji i radim zajedno sa kolegama na uspostavljanju novih”, rekla je Zelić.
Ilijana Zelić primjer je za sve studente koji žele da se ostvare u svojoj struci, da krenu, da se bore i da vjeruju u svoj rad koji će kvalitetom i originalnim idejama biti prepoznat.
Comments