Autobus na liniji 13A preduzeća "Autoprevoz" jutros je zaustavljen skoro 20 minuta, jer je putnica koja se zadesila u tom autobusu imala pogrešnu mjesečnu kartu za zonu u kojoj se vozila, nakon čega po naredbi kontrolora nije htjela da izađe iz autobusa, saznaje Srpskainfo.

Prema saznanjima Srpskainfo od strane putnika koji su bili u tom trenutku u autobusu i ispričali jednu stranu priče, kontrolori su bili neprijatni, vrijeđali i prijetili toj putnici.
Putnica je sve to prijavila i Komunalnoj policiji Grada Banjaluka koji za Srpskainfo kažu da je putnica prijavila saobraćajnoj inspekciji problem koji se desio u autobusu na liniji 13A.
– Od strane njihovog internog kontrolora je obavljena kontrola putnika da li su plaćali karte. Kontrolom je navodno utvrđeno da ta gospođa ima kartu koja ne odgovara zoni prevoza u kojoj se nalazi. S obzirom da su cjenovnikom karata propisane zone, prva je 10 kilometara od centra. Navodno je ona istakla da uvijek ima kartu i nikad joj nije traženo niti rečeno da njena karta spada u tu neku drugu zonu. Kontrola je utvrdila da se ona nalazi u zoni koja se mora doplatiti i cijena karte je viša od one koju ona ima – istakao je načelnik Komunalne policije Siniša Štrbac.
Prema njegovim riječima, trenutno se utvrđuje šta se sve desilo jutros.
– Prijavljeno je nama. Inspekcija mi je rekla da će otići u “Autoprevoz” i uzeti izjave od njih, po prijavi te gospođe. Da li je ona u pravu ili nije, ja vam trenutno ne mogu reći – rekao je Štrbac za Srpskainfo.
Direktor gradskog saobraćaja u “Autoprevozu” Dejan Mijić za Srpskainfo je ispričao drugu stranu priče.
On kaže da je njihova interna kontrola utvrdila putnika koji se vozio sa neispravnom kartom i da su je oni zamolili da napusti vozilo, da bi mogli ostali putnici nastaviti vožnju.
– Ona je to odbila. Kontrolori su potom pozvali policiju da interveniše jer putnik odbija da plati kartu i ugrožava nastavak gradskog saobraćaja što su oni odbili pod opravdanjem da nisu nadležni. Nakon toga, tek pod pritiskom ostalih putnika, putnica je pristala da napusti vozilo – rekao je Mijić za Srpskainfo.
Dejan Mijić dodaje da je nakon toga putnica došla u “Autoprevoz” da negoduje, pri čemu je, kako on kaže, pri razgovoru bila veoma drska i bezobrazna.
– Vrijeđala me je, iako je i sama priznala svoj prekršaj. Nakon toga nas je zvao i njen otac koji nas je zamolio da joj omogućimo da plati razliku i da joj izdamo novu kartu, što smo ipak na molbu oca i učinili – istakao je Mijić.
U takvim slučajevima zloupotrebe, kako kaže Mijić, propisi su jasni.
– Karta se oduzima i naplaćuje se kazna. Problem još jedan je što i komunalna policija, a i policija odbijaju da reaguju u takvim slučajevima. Po Zakonu, ovo bi bila nadležnost komunalne policije, ali oni isto odbijaju da intervenišu pravdajući se nadležnošću. Naši kontrolori nemaju pravo upotrebe fizičke sile i nerijetko zbog toga trpe ostali putnici kao u ovom slučaju – zaključuje Mijić.