Dječak zbog tobogana ostao bez prsta: Tražili smo od Gradske uprave Banjaluka odgovore o ovom incident
- Banjalučke priče
- Mar 25
- 2 min read
Teška nesreća dogodila se na igralištu u banjalučkom naselju Petrićevac 12. marta u večernjim satima, kada je jedan dječak zbog neispravnog tobogana ostao bez prsta.

Tada su za banjalučke medije članovi porodice dječaka govorili o svom razočarenju, koje ni danima poslije nije utihnulo.
Naime, ni nekoliko dana nakon nesreće zapisnika o incidentu nije bilo, kao ni odgovora. Sve što su nadređeni uradili jeste da je Komunalna policija stavila traku na oštećeni tobogan, tvrdeći da je jedino to u njihovoj nadležnosti, a u Gradskoj upravi Banjaluka nastupio je samo muk, iako su od njih i te kako traženi odgovori.
“Pozivi upućeni policiji, nadležnim institucijama, komunalnoj policiji, Gradskoj upravi, svi pozivi su bili uzalud! Niko nije uradio ništa! Zašto igralište nije zatvoreno? Zašto tobogan nije uklonjen? Zašto se djeca i dalje igraju na mjestu koje je do pada kiše bilo krvavo? Zašto komunalna policija kaže da su oni stavili traku na tobogan i da više nije njihova nadležnost? Zašto Gradska uprava Banjaluka ne zna ko vodi računa i brigu o dječijim parkovima u ovom gradu? Zašto djeca nisu zaštićena“, upitala je tada zabrinuta porodica.
Redakcija portala Banjaluka.net odlučila je da odgovore na ista pitanja potraži u Gradskoj upravi Banjaluka nekoliko dana nakon ove nesreće.
Na pitanje zašto se niko nije oglasio o svemu iz Gradske uprave, s obzirom na to da je porodica tražila odgovore, nažalost, ni mi nismo dobili, još jednom u nizu, nikakav odgovor.
Za to ko je nadležan za održavanje dječijih igrališta, kazali su nam da postoje posebni odsjeci koji se bave ovim.
„Za održavanje dječijih igrališta i parkova koja su u vlasništvu Grada Banjaluke, nadležno je Odjeljenje za komunalne poslove i Odsjek za održavanje javne higijene i zaštitu životne sredine“, kazali su iz Gradske uprave Banjaluka za Banjaluka.net.
Zanimalo nas je i koliko novca se konkretno na godišnjem nivou odvaja za održavanje dječijih parkova, a odgovor je bio, između ostalog, da to može da varira jer „veoma često skupštinska većina umanji predviđena sredstva za ovu namjenu“.
„Sredstva za održavanje igrališta i parkova, odnosno komunalne opreme se raspoređuju svake godine budžetom i ista mogu da variraju, s obzirom da veoma često skupštinska većina umanji predviđena sredstva za ovu namjenu“, kazali su oni.
Kako potvrđuju iz Gradske uprave Banjaluka, odmah po zaprimljenoj prijavi da je na dječijem igralištu u Ulici Rakovačkih rudara bb, došlo do povrede djeteta usljed oštećenja tobogana, Komunalna policija izašla je na teren.
„Naime, Odjeljenje za komunalnu policiju je 12. marta u 18.55 časova zaprimilo prijavu od strane građana, nakon čega su iste večeri izlaskom na lice mjesta, komunalni policajci utvrdili oštećenje tobogana, zbog čega je na isti postavljena traka sa upozorenjem o zabrani njegovog korištenja“, izjavili su za naš portal.
Ipak, porodica povrijeđenog dječaka kazala je da se djeca i dalje, bez prestanka zbog ovog incidenta, igraju na tom igralištu.
„Pristupilo se sanaciji oštećenja na predmetnom igralištu, a u toku je i kontrola drugih dječijih igrališta“, kratko su odgovorili iz Gradske uprave Banjaluka.
Comentarios