Direktor “Depot-a” upozorio: Nećemo dozvoliti spaljivanje sumnjivog otpada u Banjaluci
- Banjalučke priče
- Mar 27
- 2 min read
Direktor Јavnog preduzeća Depot, Ratko Јokić, upozorio je gradske vlasti da se ni na koji način ne igraju sa zdravljem građana, izražavajući zabrinutost zbog potencijalnih planova za spaljivanje otpada u Banjaluci.

– Ako imate prezentaciju nekog da spaljuju otpad u našem gradu ili, kako se spekuliše, neku vrstu radioaktivnog otpada, onda ste bili u obavezi da pozovete predstavnike Gradskog preduzeća Depot, pa čak i predstavnike Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, kao i ostala stručna lica – poručio je Јokić.
On je naglasio da se ЈP Depot odlučno protivi bilo kakvim eksperimentima sa spaljivanjem sumnjivog otpada u Banjaluci.
– Nećemo dozvoliti da naš grad postane poligon za rizične projekte. Građani imaju pravo na sigurnu i zdravu životnu sredinu – dodao je Јokić.
Njegova reakcija dolazi nakon što su predstavnici firme
Hafner Italija danas u Gradskoj upravi Banjaluka prezentovali projekat spaljivanja otpada radnicima Odjeljenja za komunalne poslove i Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj.
Dodatnu sumnju, budi činjenica da su gradske vlasti nedavno pokušale da ugase ЈP Depot i predaju upravljanje preduzeću Čistoća, koje je u većinskom privatnom vlasništvu.
Ovo otvara ozbiljna pitanja o namjerama gradske uprave i interesima koji stoje iza ovih odluka – kaže on.
Šta su rekli Italijani?
Iz Gradske uprave je saopšteno da su predstavnici firme Hafner Italija istakli da se radi o novoj tehnologiji, koja se primjenjuje u 45 zemalja svijeta i koja je usaglašena sa standardima EU o nultoj emisiji SO2 koji će biti obavezan u primjeni od 2028. godine.
“Nažalost, u BiH, odnosno u Republici Srpskoj se nisu stekli formalno-pravni uslovi za primjenu ovakvih tehnologija. Primjena ove ili sličnih tehnologija zahtijeva promjenu sistemskog pristupa odlaganju otpada, a koji započinje izmjenom zakonske regulative koja treba da formalizuje i spaljivanje kao jedan od načina rješavanja deponovanja otpada”, rečeno je nakon sastanka u Gradskoj upravi.
Dodali su da zakonski okvir koji reguliše ovu oblast u Republici Srpskoj još poznaje samo odlaganje otpada na deponije bez propisanih alternativnih modela njegovog odlaganja.
Commentaires