top of page

Besplatna užina za 41 đaka: Rajčević uz pomoć privrednika pružio podršku osnovcima

Na adresu OŠ „Georgi Stojkov Rakovski“ svakodnevno stiže besplatna užina za 41 đaka, a slično bi uskoro moglo biti organizovano i za osnovce iz OŠ „Ivo Andrić“.U pitanju su djeca iz višečlanih, ali i porodica kojima je potreban određen vid podrške.

Direktor OŠ „Georgi Stojkov Rakovski“ Ivana Ljubojević je objasnila da je ova podrška đacima obezbijeđena uz pomoć ljudi dobre volje jer, kako je navela, škola nema budžet za ove namjene.


– Škola nema socijalnog radnika, koji bi imao uvid, koji učenici se možda nalaze u nezavidnom položaju. Kako bi znali o kojim učenicima treba malo više povesti računa, škola je napravila socijalnu kartu. Tako znamo kojim učenicima treba podrška, kada se na primjer organizuju ekskurzije, izleti i slično, ili ako se nalaze u situaciji koja zahtjeva određen vid pomoći – rekla je Ljubojevićeva i dodala da je ta socijalna karta škole pokazala da je određenim učenicima potrebna podrška.


Kako bi je dobili, Ljubojevićeva objašnjava da je potražila pomoć poznanika i prijatelja.


Odazvao se, kako kaže, Srđan Rajčević, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo.


– On je organizovao i obezbijedio da 41 učenik u našoj školi svaki dan dobije besplatnu užinu. U pitanju su učenici iz socijalno ugroženih porodica, zatim porodica koji se nalaze u određenoj vrsti potrebe, ali i djeca iz višečlanih porodica. Škola nažalost ima minimalni budžet, u kojem nema novca za tu namjenu. Ja bih najradije preusmjerila novac koji imamo za potrebe tog tipa, ali to je nemoguće - kazala je Ljubojević.

Dodala je da je ovaj sistem podrške u funkciji od ove sedmice, te da škola svako jutro dobija užinu za te učenike.


Tragom ovih informacija kontaktirali smo i ministra Rajčevića, koji je nakon kratkog ubjeđivanja pristao da objasni svoju ulogu u ovom projektu.


Kazao je da se ovdje odazvao ne kao funkcioner nego kao čovjek i Banjalučanin, koji živi u ovom naselju, a u želji da pomogne ovim đacima i njihovim porodicama.


- To je moj lični doprinos, da se pomogne đacima iz socijalno ugroženih porodica – kazao je Rajčević i dodao da to ne bi bilo moguće, bez pomoći društveno odgovornih kompanija.


– U poslu kojim se bavim imam kontakte sa ljudima koji su uspješni privrednici, a jedan od njih je i Saša Trivić, direktor kompanije „Krajina klas“. U dogovoru sa njim smo obezbijedili oko 40 besplatnih obroka, dnevno za đake iz socijalno ugroženih porodica iz OŠ „Georgi Stojkov Rakovski“. Dogovor je da djeca do kraja školske godine dobijaju užinu pa ćemo vidjeti za dalje - rekao je Rajčević i zahvalio se na pruženoj podršci Triviću i kompaniji „Krajina klas“.


Naglasio je da se nije stalo samo na ovoj školi, već da je na dobrom putu da se isto obezbijedi i za đake OŠ „Ivo Andrić“.


– Nadam se da će ova inicijativa imati pozitivan odjek i da će se i druge kompanije uključiti u ovu akciju. Nastojaću da razgovaram sa drugim uspješnim privrednicima, koji bi mogli na ovaj način iskazati vid društvene odgovornosti. Mislim da svi mi trebamo biti ljudi i pomoći onoliko koliko možemo komšijama, prijateljima i drugim sugrađanima –zaključio je Rajčević.Direktor OŠ „Georgi Stojkov Rakovski“ Ivana Ljubojević kaže da i u drugim osnovnim školama u Banjaluci ima djece kojima je sigurno potreban ovaj vid podrške. -Ne bi bilo loše, kada bi se slična praksa uvela i u drugim obrazovnim ustanovama. Naša škola je dobar primer, kako se sličan sistem može organizovati i u drugim školama, ako se svi uključimo – kazala je Ljubojević.

bottom of page