Banjaluci prijeti ekološka katastrofa; Građani ogorčeni (VIDEO)
- Banjalučke priče
- Mar 23
- 2 min read
Nikad više smeća u Banjaluci. Kontejneri na ulicama prepuni. Ne pamtimo da je ovo ikada bilo, kažu građani.

Na adresu našeg portala pristižu u velikom broju fotografije deponija iz raznih banjalučkih naselja. Kontejneri se prelijevaju, smeće se gomila, smrad se širi, a nadležni... oni mirno spavaju.
Na Laušu je opšta katastrofa. Hrpa smeća i raznoraznog otpada, od komada namještaja, starih deka do kartona.
U Kordunaškoj ulici ništa bolja situacija. Iako se u toj Ulici nalaze tri kontejnera očigledno nije dovoljno da se pokupi sav otpad. Ono što je zabrinjavajuće jeste smrad koji se nesnosno širi u ovim proljećnim danima.

Iako iz Gradske uprave objavljuju proljetnu akciju ''Čisto lice grada'' čini se da je grad sve neuredniji. Pozivaju na odgovornost ''Dep-ot''i ''Čistoću'', svoju odgovornost u tome što je Banjaluka izvor zaraze očigledno ne vide. Tek sada su se sjetili da bi mogli da razgovaraju sa predstavnicima ovih preduzeća, pa bi za isti sto mogli početkom sedmice.
Na poziv čekaju odavno,kažu iz ''Dep-ota''. Na njihove su se odazivali svi načelnici i gradonačelnici, osim Draška Stanivukovića.
Grad kažu za pet godina ni jednom nije pokušao da riješi ovaj problem. Sada umjesto rješenja dobijaju prijetnje i politizaciju, poručuju iz Dep-ota. Nisu odgovorni, kažu, što se grad pretvara u deponiju jer, iako su u štrajku, obavljaju minimalni proces rada.
"Mi i dalje primamo otpad. To što pojedinci, predsjednik GrO PDP-a Mirna Banjac govori da ne primamo otpad je vrlo poražavajuće. Došla je danas sa članovima PDP-a. Žao mi je što nije došla kao Gradski menadžer i pozvala nas da razgovaramo", kaže Ratko Jokić, v.d. direktora JP DЕP-OT.
Oglasili su se i iz ''Čistoće''. U saopštenju upozoravaju građane na posljedice po zdravlje stanovnika.
"Deponija koja inače radi 24 časa dnevno, a ovakvim postupanjem ne radi minimum potrebnog radnog vremena, čime se ugrožava zdravlje stanovnika, a što je protivno odredbama Ustava Republike Srpske, kao i Zakona o komunalnoj djelatnosti, na šta smo upozorili sve nadležne organe uprave, koji, na žalost, još nisu preduzeli bilo kakve mjere", rekli su u "Čistoći".
Neko mjere u što kraćem vremenskom roku mora preduzeti, jer bi u Banjaluci možda čak i do ponedjeljka mogla da se desi ekološka katastrofa.
Kommentare