Banjaluka, nekada poznata kao grad zelenila, polako se transformiše u betonsku džunglu, saopštila je organizacija Oštra Nula, koja se zalaže za ljudska prava. Širom centra niču novi stambeno-poslovni objekti, ali pravo pitanje je kome će ti objekti zapravo služiti.
"Uz visoke cijene i neplansku gradnju, čini se da je vladajućim strukturama grada najvažnije da se gradi i prodaje, kako bi se džepovi vlasničkih elita punili, dok funkcionalnost grada postaje nebitna," stoji u saopštenju Oštre Nule.
U novim naseljima često se dešava da "prozor gleda u prozor", dok se stara naselja pokušavaju dekonstruisati od onoga što je socijalistička planska gradnja stvorila.
"Pravo pitanje je šta će ostati od stare Banja Luke," navodi se dalje u saopštenju.
Jedno od ključnih pitanja koje postavlja Oštra Nula jeste da li su javne rasprave urodile plodom.
"Čini se da vlast samo formalno ispunjava obavezu održavanja javnih rasprava, dok se nastavlja sa gradnjom prema planovima koje su sami odredili. Pitanje nije kako se gradi, već da li ta gradnja ima ikakvog smisla za građane."
Saopštenje pročitajte u cjelosti:
𝗕𝗲𝘁𝗼𝗻𝗶𝘇𝗮𝗰𝗶𝗷𝘀𝗸𝗶 𝗵𝗮𝗼𝘀!
Banja Luka, grad do sada poznat kao grad zelenila, pretvara se u betonsku džunglu. Širom centra prave se novi stambeno-poslovni objekti, a pravo pitajne je kome će ti objekti zapravo služiti. Pored visokih cijena i neplanske gradnje čini se da je vladajućim strukturama grada jedino bitno da se gradi i prodaje, da se džepovi vlasničkih elita pune, a kakva će biti funkcionalnost grada postaje nebitno pitanje.
Iako u novim naseljima ''prozor gleda u prozor'', a stara se pokušavaju dekonstruisati od onoga kako je socijalistička planska gradnja stvorila, pravo je pitanje šta će ostati od stare Banja Luke.
Da li su javne rasprave urodile plodom? Čini se da vlast samo formalno ispunjava strukturu javnih rasprava, a opet se nastavlja sa gradnjom kako je vlast odlučila da se gradi. Pitanje je samo o načinu te izgradnje, bez mogućnosti da se pita da li to što se gradi zapravo ima ikakvog smisla za građan
Comments